Small County Coalition
of Florida

A non-partisan statewide alliance of county commissions in Florida’s small and rural counties. The Small County Coalition’s primary mission is to help Florida’s small and rural counties address legislative issues from a small county/rural perspective and work effectively with state agencies leadership.

What is Happening Right Now

Small County Coalition Elects Officers and Presents Recognitions   

The Small County Coalition held the 2023 Annual Business and Organizational Meeting this past week in Orlando in conjunction with the Florida Association of Counties Annual Meeting  Over 150 commissioners and staff from Florida’s small counties attended.  Attendees received reports, Presented Recognition, and Elected Officers for 23-24.  

New Officers   

Melendy, Hawkins, Dougherty elected to lead Coalition through   

  • Elected Chairperson – Russell Melendy – Hardee County  
  • Elected Vice-Chair – Tray Hawkins – Washington County  
  • Elected Secretary – Chris Dougherty – Bradford County 

District Representatives  

Glidewell, Moore, O’Brien, Adams, Iglesias –  Elected to serve through 2025  

Ricky Jones, Darryl Smith, Larry Harvey, Darryl Smith, and Michelle Lincoln will serve through 23-24  

  • Re-Elected – Danny Glidewell – Walton County – Representing District 1 – EC Terms  2025 – Representing Wakulla, Franklin, Gulf, Walton, Washington, Holmes, Santa Rosa* and Okaloosa*
  • Re-Elected – Ronnie Moore – Madison County – Representing District 2 – EC Terms 2025 – Representing Hamilton, Gadsden, Jackson, Jefferson, Liberty, Madison, and Calhoun  
  • Elected – Donald O’Brien – Flagler 2025 – Representing District 3 – EC Terms 2025  Representing Bradford, *Clay, Columbia, Union, Baker, Nassau, Flagler, and Putnam  
  • Re-Elected – Anthony Adams – Lafayette– Representing District 4 – EC Terms 2025 Representing Gilchrist, Lafayette, Dixie, Levy, Sumter, Suwannee, Taylor, Citrus and Hernando  
  • Elected – Ramon Iglesias – Hendry –Representing District 5 – EC Terms 2025  Representing Charlotte, DeSoto, Glades, Hendry, Hardee, Highlands, Indian River, Okeechobee, Martin, and Monroe  

Recognitions Presented   

Outstanding Leadership 

  • Lee Constantine -President of FAC   

Special Recognition  

For Outstanding Service 

  • Chair – FAC Broadband Task Force – Larry Harvey, Putnam County 
  • Chair – Agriculture and Rural Affairs Policy Committee- Susan Adams, Indian River County 
  • Vice- Chair – Agriculture and Rural Affairs Policy Committee- Kelly Owens, Okeechobee County  
  • Co-Vice Chair – Committee on Preemption Task Force –  Mel Ponder, Okaloosa  Recognition of Outstanding Assistance 
  • Kelli Williams – Florida Association of Counties  

Recognition of Leadership by a Commission • Washington County Board of County Commissioners